1. Strona główna
  2. Blog
  3. Porady

Jak obliczyć ilość potrzebnych płytek?

Zanim rozpoczniesz remont kuchni, łazienki czy innego pomieszczenia oblicz jak najdokładniej, ile płytek musisz kupić. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jedną rzecz. Jeśli zabraknie nam płytek na dany etap prac powinniśmy dokupić płytki z tej samej serii. Co oznacza, że dane płytki powinny opuścić linię produkcyjną w tym samym czasie. Jeśli zabraknie nam płytek i będziemy zmuszeni dokupić je u innego dostawcy musimy liczyć się z tym, iż mogą one nieznacznie różnić się odcieniem czy kalibracją. Bowiem tylko identyczne ustawienie maszyn produkcyjnych, użyty materiał do produkcji zapewni nam powtarzalność danego produktu.

Co bierzemy pod uwagę obliczając ilość potrzebnych płytek?

Aby prawidłowo określić ilość płytek potrzebnych do danego pomieszczenia powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Zawsze należy zakupić ok 10-15% więcej płytek, niż wynikałoby to z samej matematyki.  Różnica wynika w główniej mierze z ilości odpadów, które powstają w momencie docinania i kładzenia płytek. Pod uwagę również należy wziąć ewentualne uszkodzenia czy stłuczki, które pojawia się podczas prac budowlanych. Pod uwagę należy również wziąć pod uwagę wymiar płytki, ponieważ docięcie płytki wielkoformatowej daje dam proporcjonalnie większy odpad.

Ile płytek należy kupić?

Przyjmuje się, że przy klasycznym sposobie układania płytek należy kupić:

  • 10% więcej przy powierzchni do 10 m2,
  • 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
  • 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2;

Zaś przy ułożeniu w karo:

  • 20% więcej przy powierzchni do 10 m2,
  • 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
  • 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2.

W przypadku podłogi powinniśmy zmierzyć długość i szerokość podłogi, a następnie mnożymy uzyskane odległości i do tego wyniku dodajemy odpowiedni zapas. W przypadku ścian postępujemy podobnie, z tym że pod uwagę należy wziąć wysokość do której chcemy mieć położone płytki.

Tagi: jak obliczyć ilość potrzebnych płytek

urls, smarty.get, $language, shop