Zanim do władzy w XIX wieku w Wielkiej Brytanii doszła Wiktoria Hanowerska, której imieniu zawdzięczamy tak dobrze nam znany styl, w architekturze i modzie wśród biedniejszych warstw społeczności wyspiarskiej dominował inny motyw. Determinowany koniecznością radzenia sobie w trudnych, często biednych warunkach życia, swój początek bierze od metody szycia ubrań z wielu pozornie nieprzystających do siebie elementów. Wówczas nikt nie śmiałby nazwać tego stylem lub smakiem. Była to doraźna potrzeba, dyktowana również świadomością oszczędności na materiałach, wówczas o wiele cenniejszych niż dziś. Dekady później przeformułowano ją i zaadaptowano do nowych okoliczności, a styl ten nazwano patchworkowym, skąd wzięły się właśnie płytki patchwork.
Styl patchworkowy polega na łączeniu mniejszych elementów w nową, nieszablonową całość. Wraca ponownie na salony, ale nie tylko w modzie. Projektanci wnętrz również bardzo chętnie i coraz śmielej sięgają po takie wykorzystanie inspiracji płynących z możliwości łączenia wielu elementów, tworząc w ten sposób modne wnętrza typu patchwork. Płytki patchwork charakteryzują się nowoczesnym wzorem i są nietuzinkowym akcentem nadającym charakteru każdej aranżacji. Mnogość wzorów, odważne kolory i różnoraki kształt kafelek pozwalają bez ograniczeń i w prosty sposób żonglować zarówno stylami, jak i finalną kompozycją. Z ich pomocą możesz nadać niebanalny styl pomieszczeniom, sprawiając, że twój dom stanie się wyjątkowy. Płytki patchwork sprawdzą się wszędzie: mogą zdobić zarówno Twój salon, jak i przedpokój czy taras. Takie kafelki pasują zawsze, jeśli tylko aranżacja danego pomieszczenia będzie z nimi korespondowała.
Płytka patchworkowa szczególnie sprawdza się w kuchni, zwłaszcza gdy zdobi ścianę. Spośród mnóstwa wariacji i kolorów warto bliżej przyjrzeć się stylowi prowansalskiemu i stylowi rustykalnemu. Połączenie tych dwóch stylów - finezji z topornością, subtelności z szorstkością - może wspaniale ożywić naszą kuchnię. Interesujący jest też styl boho. Meble z dominującym drewnem w kuchniach to wymarzone tło dla płytek szczególnie w ciepłych kolorach. Nie zapominajmy jednak, aby nie przesadzić z monotematycznością na ścianach - i pamiętajmy, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. Biel z kolei wizualnie powiększy pomieszczenie, jednak sama w sobie zachowa je w zimnym i surowym tonie. Płytki patchworkowe pozwolą nie tylko nadać wyrazu takiej kuchni, ale również ją ocieplić. Bardzo ciekawą kompozycją w dekoracji kuchni jest umieszczenie płytek patchworkowych w pasie roboczym pomiędzy szafkami a blatem kuchennym. Dwukolorowe zdobienia na tak niewielkiej powierzchni pozwalają bez przeszkód wprowadzić nam trzeci kolor na reszcie ściany. Dzięki temu ściana uzyska elegancki wygląd, niepozbawiony nuty nonszalancji, która z całą pewnością podkreśli nie tylko indywidualny charakter kuchni, ale też dobry gust jej właścicieli. Nieważne, czy połączone ze sobą płytki patchwork są w odcieniach bieli lub czerni, czy może dominuje w nich kolor niebieski - istotne jest, by dekor odpowiadał naszemu poczuciu estetyki.
Przestronne pomieszczenia, często pięknie doświetlone światłem słonecznym wpadającym przez okna pozwalają designerom na nieco więcej odwagi w doborze zarówno płytek ściennych, jak i gresów podłogowych. Wyraźny wzór potrafi wizualnie pomniejszyć przestrzeń i skupić na sobie całą uwagę, zwłaszcza gdy zdobi np. podłogę salonu. Z tego powodu należy odpowiednio dobrać motywy zdobień we wnętrzach wykończonych metodą patchwork. Ważnym aspektem jest w nich harmonia i równowaga pomiędzy podłogą a ścianami. Płytki zawsze powinny podkreślać charakter miejsca i dodawać mu uroku. Zbyt nachalne zawłaszczenie przestrzeni często przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Choć kompozycje z płytkami patchwork to miliony możliwych kombinacji, łatwe połączenia i mnóstwo możliwości, to nie należy zapominać o potrzebie dobrego smaku. Podłoga jest w końcu równie ważnym elementem co pozostała część wnętrza.
Opisywany styl może stanowić ciekawe rozwiązanie dla naszej łazienki. Pamiętajmy jednak, że w tym pomieszczeniu musimy być ostrożniejsi. Rzadko kiedy do naszych łazienek trafia światło słoneczne, a pomieszczenia te często są nieco mniejsze od kuchni. Nie wyklucza to jednak zastosowania w łazience płytki patchwork. Zaleca się zagospodarowanie jednej przestrzeni tym stylem - to jest albo ściany, albo podłogi. Płytki patchwork i ich geometryczny lub finezyjny wzór w symbiozie z surowymi kolorami na ścianie zdecydowanie są dobrym pomysłem, bardzo często wybieranym przez klientów. Z kolei w kontraście dla podłóg o stonowanych, jasnych kolorach, zastosujmy wzorzyste płytki ceramiczne. Pozwoli to zdynamizować wnętrze. Dominacja bieli i czerni również może okazać się bardzo interesująca.
Połysk, mat, mozaika, glamour, lappato, a może coś w stylu retro lub boho - nasz salon oferuje mnóstwo płyt patchwork, zarówno minimalistycznych, jak i nowoczesnych i pełnych kolorów. Jeśli Twoje mieszkanie potrzebuje nieco finezji, u nas z pewnością znajdziesz każdy wymarzony motyw płytki patchwork do Twojego domu!