Płytki w stylu patchwork 

 

Zanim do władzy w XIX wieku w Wielkiej Brytanii doszła Wiktoria Hanowerska, której imieniu zawdzięczamy tak dobrze nam znany styl, w architekturze i modzie wśród biedniejszych warstw społeczności wyspiarskiej dominował inny styl. Determinowany koniecznością radzenia sobie w trudnych, często biednych warunkach życia, swój początek bierze od metody szycia ubrań z wielu pozornie nieprzystających do siebie elementów. Wówczas nikt nie śmiałby nazwać tego stylem lub smakiem. Była to doraźna potrzeba, dyktowana również świadomością oszczędności na materiałach, wówczas o wiele cenniejszych niż dziś. Dekady później przeformułowano ją i zaadaptowano do nowych okoliczności. Nazwany mianem patchworkowego, styl ten polega na łączeniu mniejszych elementów w nową, nieszablonową całość. Styl ten wraca ponownie na salony, ale nie tylko w modzie. Projektanci wnętrz również bardzo chętnie i coraz śmielej sięgają po takie wykorzystanie inspiracji płynących z możliwości łączenia wielu elementów. Niebanalne wzory, odważne kolory i różnoraki kształt płytek pozwalają właściwie bez ograniczeń żonglować zarówno stylami, jak i finalną kompozycją.

Płytki patchworkowe szczególnie sprawdzają się w kuchni. Przestronne pomieszczenia, często pięknie doświetlone światłem słonecznym wpadającym przez okna pozwalają designerom na nieco więcej odwagi w doborze zarówno płytek ściennych, jak i gresów podłogowych. Wyraźne, nieledwie ordynarne wzory potrafią wizualnie pomniejszyć przestrzeń i skupić na sobie całą uwagę. Z tego powodu należy odpowiednio dobrać motywy zdobień we wnętrzach wykończonych metodą patchworkową. Ważnym aspektem jest w nich harmonia i równowaga pomiędzy podłogą, a ścianami. Płytki zawsze powinny podkreślać charakter miejsca i dodawać mu uroku. Zbyt nachalne zawłaszczenie przestrzeni często przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Choć kompozycje z płytkami patchworkowymi to miliony możliwych kombinacji i mnóstwo możliwości, to nie należy zapominać o potrzebie dobrego smaku.

Bardzo ciekawą kompozycją w dekoracji kuchni jest umieszczenie płytek patchworkowych w pasie roboczym pomiędzy szafkami, a blatem kuchennym. Dwukolorowe zdobienia na tak niewielkiej powierzchni pozwalają bez przeszkód wprowadzić nam trzeci kolor na reszcie ściany. Dzięki temu uzyskujemy elegancki wygląd, nie pozbawiony nuty nonszalancji, która z całą pewnością podkreśli tyleż indywidualny charakter kuchni, jak i dobry gust jej właścicieli.

Spośród mnóstwa wariacji warto bliżej przyjrzeć się stylowi prowansalskiemu i stylowi rustykalnemu. Połączenie tych dwóch stylów - finezji z topornością, subtelności z szorstkością - może wspaniale ożywić naszą kuchnię.  Drewno w kuchni to wymarzone tło dla płytek szczególnie w ciepłych kolorach. Nie zapominajmy jednak, aby nie przesadzić z monotematycznością na ścianach - i pamiętajmy, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. Z kolei biel wizualnie powiększy pomieszczenie, jednak sama w sobie zachowa je w zimnym i surowym tonie. Płytki patchworkowe pozwolą nie tylko nadać wyrazu takiej kuchni, ale również ją ocieplić.

Opisywany styl również doda sporo ciekawości naszej łazience. Pamiętajmy jednak, że w tym pomieszczeniu musimy być ostrożniejsi. Rzadko kiedy do naszych łazienek trafia światło słoneczne, a pomieszczenia te często są nieco mniejsze od kuchni. Nie wyklucza to jednak zastosowania w nich stylu patchworkowego. Zaleca się zagospodarowanie jednej przestrzeni tym stylem - to jest albo ściany, albo podłogi. Geometryczne wzory w symbiozie z surowymi kolorami na ścianie zdecydowanie są dobrym pomysłem, bardzo często wybieranym przez klientów. Z kolei w kontraście dla podłóg o stonowanych, jasnych kolorach, zastosujmy wzorzyste płytki ceramiczne. Pozwoli to zdynamizować wnętrze.

urls, smarty.get, $language, shop