1. Strona główna
  2. Blog
  3. Inspiracje

Czym są płytki rektyfikowane i jak je układać

Jednym z parametrów, opisujących rodzaj i wygląd płytek gresowych i ceramicznych jest informacja o ich rektyfikowanych bokach. Czym charakteryzują się takie płytki i kiedy je stosować?

Co to znaczy, że płytki są rektyfikowane?

Proces wypalania płytek ceramicznych czy gresowych w wysokiej temperaturze, zapewnia im niezwykłą wytrzymałość i odporność na różnego typu uszkodzenia. To walor, który często przeważa szalę w wyborze materiału wykończeniowego na ściany czy podłogi. Ma to jednak też swoje minusy – nie zapewnia płytkom tych samych wymiarów, a to oznacza, że nawet w jednej paczce płytki mogą różnić się od siebie i to czasem znacznie. Takie mankamenty można jednak niwelować choćby przez rektyfikację, czyli dodatkowe ścinanie boków po wypaleniu płytki. Wtedy różnica pomiędzy płytkami w jednym opakowaniu wynosi maksymalnie 0,2 mm, co gwarantuje lepsze możliwości aranżacyjne we wnętrzach. Różnicę widać też w brzegach płytki, które standardowo są półokrągłe, przez co konieczne jest zastosowanie grubszej fugi. W przypadku płytek rektyfikowanych brzegi są idealnie proste, dlatego nawet przy cienkich fugach można tworzyć jednolite kompozycje na większych przestrzeniach. W przypadku boków rektyfikowanych fuga może być bardzo cienka, wręcz niewidoczna, co w przypadku większych kafli  o strukturze imitującej np. beton jak w przypadku płytek Keraben Aliza Black Soft 90x90cm efekty są naprawdę rewelacyjne.  Kafle o takich równych krawędziach  nadają się do układania dekoracji na większych przestrzeniach, ale są też niezastąpione przy płytkach, imitujących patchworkowe mozaiki jak Vives Syrna–R 29,3x59,3cm, gdzie brak większej fugi pozwala uzyskać bardziej jednolity charakter, jakby mozaiki układanej z małych  elementów.

Gdzie sprawdzą się płytki o rektyfikowanych bokach?

Rektyfikacja płytek niezwykle ułatwia planowanie estetycznych aranżacji, bez konieczności wykorzystywania dużej ilości kleju czy samej fugi. Zwykłe płytki różnią się między sobą pod względem grubości i wielkości, dlatego poprzez dokładanie grubszej warstwy kleju czy szerszej fugi, trzeba tuszować większe różnice pomiędzy różnymi płytkami. Takie zabiegi niestety niszczą cały efekt przy płytkach, które imitują kamień, marmur albo drewno. Zbyt szeroka fuga przecina płytki i pozbawia jej jednolitej, pięknej i naturalnej nawierzchni. Rektyfikacja pozwala osiągać zupełnie inne efekty i dlatego takie płytki to kapitalny pomysł na dekorowanie ścian i podłóg. Kafle o strukturze betonu czy marmuru odznaczą się zupełnie innym efektem, jeśli spoiny pomiędzy nimi będą cienkie i wręcz niewidoczne. Rektyfikowane płytki najczęściej wykonane są z wytrzymałego gresu, który zdaje egzamin na ścianach i podłogach, także w ekspozycjach zewnętrznych. Płytki rektyfikowane będą znakomitym pomysłem zarówno do łazienki, kuchni, jak i salonu, np. na ścianie gdzie stoi kominek albo do jadalni, gdzie priorytetem jest łatwe i szybkie usuwanie zabrudzeń również ze ścian.

Kiedy warto zainteresować się płytkami rektyfikowanymi?

Płytki rektyfikowane odznaczają się lepszym efektem wizualnym i to nie tylko dlatego, że można w ich przypadku stosować minimalną grubość fugi, ale również dlatego, że są szlifowane pod kątem 45 stopni i ich powierzchnia jest idealnie równa. Taką zaletę docenisz szczególnie przy płytkach o błyszczącej nawierzchni, jak np. Keraben Inari Crema Lappato 75x75cm, gdzie bez rektyfikacji na ich brzegach pozostają widoczne zgrubienia. Trzeba jednak pamiętać, że płytki kładzione bezspoinowo czyli bez dodatku fugi, po jakimś czasie mogą pękać. Dlatego nawet przy płytkach o rektyfikowanych bokach zaleca się wprowadzenie minimalnej fugi o grubości 1,5mm. Takie rozwiązanie również pozwoli uzyskać świetne rezultaty, zwłaszcza jeśli kolor fugi zostanie optymalnie dobrany pod płytki. Fuga wyeliminuje ryzyko pęknięć, a brak kontrastów kolorystycznych zapewni harmonijną całość.

 

 

 

 

 

urls, smarty.get, $language, shop