1. Strona główna
  2. Blog
  3. Inspiracje

Jednolite podłogi w całym domu - jak je zaaranżować?

Jeszcze do niedawna w modnych aranżacjach podłogi w salonie różniły się faktorem i kolorem od podłóg w łazience, kuchni czy na przedpokoju. Wynikało to często z samego przeznaczenia płytek, jak i ich funkcjonalności. Płytki gresowe kojarzyły się z niepożądanym chłodem w salonie, a z kolei drewniany parkiet tracił swoje walory estetyczne pod wpływem wilgotności w łazience czy w kuchni. Dziś jednak można tak dobrać materiał wykończeniowy, by odznaczał się harmonią i funkcjonalnością w całym mieszkaniu. I to dobry wybór, zwłaszcza jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrz. Jakie płytki sprawdzą się przy wykreowaniu jednolitych podłóg?

 

Płytki gresowe – udany pomysł na salon, kuchnię i łazienkę.

W otwartej przestrzeni, gdzie salon, jadalnia, przedpokój i aneks kuchenny nie są oddzielnymi strefami, spójność w aranżacji odgrywa bez wątpienia bardzo dużą rolę. Jakich materiałów do tego użyć, by uzyskać przyjemny komfort mieszkalny zarówno salonie, jak i w łazience? Pierwszą propozycją mogą być płytki gresowe. Obecnie dostępnych jest wiele faktorów i kolorów, dzięki czemu można dobrać płytki również o wzorze drewna, betonu czy szlachetnego kamienia. To ułatwia kreowanie spójnej koncepcji, zwłaszcza jeśli takie same płytki mają zdobić sypialnię, łazienkę, jak i salon. Można jednak puścić wodze fantazji i wybrać zarówno orientalne wzorki jak np. Aparici Kilim Black Natural 59,55x 59,55cm, które rewelacyjnie zastąpią dywan w salonie i wybrzmią uroczym blaskiem w łazience, jak i Aparici Stracciatella White Natural 25x29cm. Z kolei dla miłośników tradycyjnego piękna idealnym wyborem są płytki drewnopochodne, jak np. Baldocer Belfast Teak 29,5x120cm.

 

Mozaika czy monochromatyczne scenerie – co lepsze?

 W kameralnych i bardzo małych wnętrzach jednokolorowe najlepiej jasne podłogi sprawdza się wręcz idealnie. Płytki gresowe imitujące beton czy biały marmur nadadzą wnętrzu większej swobody i sprawią, że pomieszczenie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Jednak takie wzory jak Aparici Stracciatella White Natural 25x29cm czy Aparici Kilim Black Natural 59,55x59,55cm też będą mieć swój urok. Zestawione z jasnymi ścianami i meblami będą swoistą ozdobą całego wnętrza i pozwolą zachować harmonię na otwartej przestrzeni. Wykorzystywanie identycznego materiału wykończeniowego we wszystkich wnętrzach ma jeszcze jedną zaletę - łączy przyjemną mieszkalną scenerię w harmonijną całość. Można też pokusić się o podobne akcenty na ścianach, bo płytki z hiszpańskiej kolekcji Aparici można układać także na ścianach.

 

Z czym zestawiać kolorowe podłogi?

Współczesne aranżacje zapewniają dużą swobodę w projektowaniu wnętrz. Można więc zestawiać ze sobą różne wzory, jak i hołdować zasadzie umiaru. Można szukać wspólnych akcentów i kolory z podłogowej mozaiki powtórzyć na ścianach i meblach. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kontrastów – np. czarne meble zestawić z barwnym dywanem Aparici Stracciatella Blue Natural 25x29cm albo Aparici Vanguard System Natural 29,75x29,75cm.  

 

urls, smarty.get, $language, shop