1. Strona główna
  2. Blog
  3. Inspiracje

#lastryko we wnętrzach

Lastryko, lastriko czy terazzo – we wnętrzach obecne od lat, teraz ponownie powraca do trendów. Dominujące do tej pory w polskich łazienkach i kuchniach marmury i granity ustępują miejsca nowej modzie na lastryko. Moda na szare, sterylne wnętrza odchodzi w niepamięć, a lastryko dodaje figlarnego akcentu aranżacji przestrzeni w domach Polaków.

Jednym kojarzy się z PRLem, materiałem na nagrobkach i klatkach schodowych w budynkach użyteczności publicznej i w blokach. Ten piękny materiał w nowoczesnym wydaniu wraca teraz po latach i zdobi posadzki i wnętrza w łazience, kuchni i nie tylko. Lastryko we wnętrzach coraz częściej wykorzystuje się do nowoczesnych, odważnych aranżacji wnętrz – na podłodze i na ścianie, chociaż płyty z lastryko zdobią też blaty w kuchni i łazience.

Kolorowe lastryko we wnętrzach kuchni i łazienek

Tradycyjne lastryko jest materiałem, który tworzy się z połączenia pokruszonych, większych i mniejszych kawałków marmuru, granitu lub bazaltu z cementowym spoiwem. Dzisiejsze terrazzo, nazywane „sztucznym kamieniem”, wykorzystuje spoiwo żywiczne i sztuczne barwniki, tłuczone szkło, okruchy bazaltowe i elementy z metalu. Nowoczesne metody produkcji sprawiły, że lastryko we wnętrzach występuje w wielu różnych kolorach i wzorach.

Wzór lastryko i wszystkie kolory tęczy

Odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie lastriko wykorzystuje się do tworzenia kolorowych aranżacji w nowoczesnych wnętrzach. Arcana Stracciatella-R Nacar dostępne w ofercie Cerdesign, czyli kolorowa kompozycja z wielobarwnego kruszywa, to alternatywa dla dawnej wersji lastriko, która najczęściej była monochromatyczna. Obecnie lastryko nadaje koloru nawet stonowanym, eleganckim pomieszczeniom. Kolorowy wzór lastryko sprawdzi się w sąsiedztwie stali, szkła. Można też wykorzystać lastryko jako dodatek do drewna na ścianie, posadzce czy nad drewniane blaty.

Jak wykorzystać lastryko w eleganckich wnętrzach?

Lastryko, które kiedyś dominowało w obiektach użyteczności publicznej na parapetach i podłogach, teraz zdobi nowoczesne, eleganckie pomieszczenia. Materiał płytek terrazzo znajdzie też zastosowanie w przypadku wnętrz industialnych, a jego zalety idealnie podkreśli dodatek betonu lub drewna. Płytki lastryko wykorzystane w stonowanych, biało-szaro-czarnych wnętrzach dodadzą faktury i głębi podłodze i ścianie. Lastryko to materiał i kamień, którego wzór nada charakteru każdemu pomieszczeniu.

Industrialne, minimalistyczne płytki lastryko

W przypadku eleganckiego wystroju powierzchni możemy zdecydować się na wybór płytek ceramicznych lastryko PORCELANOSA CEPPO STONE 80X80 albo ciemniejszy materiał VIVES CEPPO DI GRE-R GRIS , przypominający fakturowany beton. Płytki lastryko w odcieniach szarości to najlepszy wybór do minimalistycznych, eleganckich wnętrz.

Podłoga lastryko i jej wariacje

Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie wielu różnych wariacji i wzorów w produkcji lastryka. Zobacz lastryko połączone ze wzorem przypominającym piksele, czyli Arcana Pixel-R Nacar w jasnym wydaniu lub płytki terrazzo do ciemniejszych aranżacji – Arcana Zaletti Pixel-R Grafito. Możesz eksperymentować, mieszać faktury i kolory i tworzyć zupełnie nowe, oryginalne wzory z wykorzystaniem lastryko w swoim domu.

Zobacz, jakie propozycje podłogi z lastryko możesz znaleźć w Cerdesign!

urls, smarty.get, $language, shop