Mała łazienka – duże możliwości. Kilka pomysłów na niezawodne aranżacje.

#mała_łazienka

Małe potrafi być piękne. Dotyczy to także aranżacji małej łazienki. Nieważne czy w domu, czy w bloku. 

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wystrój i klimat miejsc, w których przebywamy ma realne przełożenie na nasze funkcjonowanie i samopoczucie. Kwestia ta dotyczy nie tylko strefy dziennej czy sypialni w naszych domach, ale również łazienki. To w niej spędzamy średnio 1-2 godziny dziennie. Co w skali całego roku daje znaczący kawałek naszego życia. To do tego miejsca kierujemy się tuż po wstaniu z łóżka. Łazienki pełnią też często funkcje reprezentatywne, ponieważ w tym miejscu nasi goście w odosobnieniu mają możliwość dokładniej przyjrzeć się w jaki sposób żyjemy. Pojawiają się również teorie mówiące o tym, iż to kobiety spędzają w łazienkach więcej czasu niż mężczyźni, ale te kwestii nie będziemy tu rozstrzygać. Natomiast podpowiemy trochę w jaki sposób podejść do aranżowania małej łazienki, a taki sposób aby spełniała swoją funkcję i abyśmy się w niej po prostu dobrze czuli.

Łazienka - centrum relaksu

Współcześnie projektanci, designerzy pracujący na rzecz producentów płytek podłogowych czy ceramiki użytkowej mają nieskrępowane możliwości tworzenia i kreacji najbardziej wymyślnych wzorów i form. Coraz bardziej popularne stają się krótkie serie produktów, które zaskakują swoim designem. Niezależnie od zasobności portfela jesteśmy w stanie tworzyć ciekawe aranżacje o przemyślanej formie, z funkcjonalnie rozmieszczonymi sprzętami czy wygodnym podziałem na części suche i mokre. To podstawa do udanego projektu każdej łazienki, niezależnie czy małej, czy dużej. Oczywiście więcej możliwości do kreacji mają właściciele dużych łazienek, które mogą stać się prawdziwymi strefami relaksu.

Venis

Pięć pytań o projekt łazienki

Aranżacja łazienki powinniśmy rozpocząć od sprecyzowania potrzeb osób, które będą z niej korzystały. Ustawiając urządzenia: umywalkę, wannę, miskę ustępową, bidet, kabinę prysznicową musimy koniecznie zachować przestrzenie funkcjonalne, tak, aby wszystkie czynności móc wykonywać swobodnie.

Sprzęt w łazience staje się coraz bardziej wielofunkcyjny (hydromasaże, masaże powietrzne) i ergonomiczny (sterowany, regulowany). Tendencja kształtowania przestrzeni i wyposażania wnętrz z uwzględnieniem potrzeb osób mniej sprawnych coraz bardziej się utrwala. Musimy mieć na uwadze również to, że sami po pewnym czasie się zestarzejemy i nie będziemy już tak sprawni jak wcześniej. W związku z tym sposób użytkowania naszej łazienki również się zmieni.

Usytuowanie łazienki

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, to warto zwrócić uwagę aby łazienka była usytuowana w pobliżu sypialni. Dotychczas w budownictwie wielomieszkaniowym rzadkością były przypadki w których w mieszkaniu pojawiałą się druga łazienka. Obecnie zaś w domach jednorodzinnych standardem są dwie łazienki, a ostatnio w przy większych powierzchniach nawet trzy łazienki. Jeśli mamy taką możliwości, to drugą łazienkę, która znajduje się na parterze domu dobrze jest usytuować w pobliżu wejścia do budynku.

Jak optycznie powiększyć łazienkę? 

Tutaj z pomocą przychodzą na lustra. Duże lustro pozwala znakomicie optycznie powiększyć przestrzeń. Jeśli pozwala nam przestrzeń możemy jest umieścić dodatkowo pomiedzy wanną lub brodzikiem a toaletą. Wykorzystując płytki z połyskiem, polerowane również powiększamy optycznie przestrzeń. Bowim działają trochę jak lustra odbijając światło. Umiejscowieni lustra po przeciwnej stronie okna jest również  dobrym zabiegiem. To znakomity trik powiększający optycznie dostępną przestrzeń. Jeśli jesteśmy na etapie stanu surowego, można również zastanowić się nad schowaniem szczotki do WC oraz spłuczki i zabudować je w ścianie. Istnieją bardzo praktyczne schowki i półki, które świetnie pozwalają zorganizować przestrzeń w łazience. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie i sufit. Matowa pleksi na suficie rozświetli i powiększy optycznie pomieszczenie. Dodatkowo zamocowanie taśm ledowych pozwal zrezygnować z dodatkowych kinkietów i zabudowanych halogenów.

urls, smarty.get, $language, shop