Trendy na rynku ceramicznym w 2023 roku są kontynuacją kierunków, które dominowały w poprzednich latach.

Trendy na rynku ceramicznym w 2023 roku są kontynuacją kierunków, które dominowały w poprzednich latach. Większość topowych włoskich i hiszpańskich fabryk, w tym VENIS czy KERABEN w dalszym ciągu rozwija kolekcje nawiązujące do materiałów naturalnych. Dominuje tu kamień naturalny, drewno czy metale. Nie brakuje również kolorów, wzorów czy kształtów, które dodają wnętrzu energii. W dalszym ciągu rosną formaty płytek i nic nie wskazuje, aby miało się to szybko skończyć.

Płytki cegiełki do kuchni!

Zauważalny jest również jeszcze jeden dynamiczny trend. To płytki cegiełki. Do tej pory kojarzone głownie ze stacjami metra, gdzie chyba jako pierwsze znalazły masowe zastosowanie. Na wyróżnienie zasługuje tu kolekcja fabryki EQUIPE ARTISAN. Obok cegiełek znajdziemy również formaty o nazwie chevron, czyli wszystkie formaty pozwalające wykonać wzór jodełki, który wraca po latach do łask.

Płytki do kuchni - nawiązanie do marmuru

Nawiązanie do marmuru w płytkach do kuchni

Marmur to szlachetny materiał, który doskonale sprawdza się we wnętrzach, nadając im ekskluzywny charakter. Dobrze komponuje się w stylach klasycznych, jak i nowoczesnych. Dzięki swej uniwersalności i mnogości wzorów znajduje zastosowanie od łazienki, poprzez kuchnię aż do części dziennych mieszkań. Dostępny coraz częściej w wielkim formacie jest bardzo wiernym odwzorowaniem naturlanego kamienia. Marmur występujący w naturze jest kamieniem trudnym do odpowiedniego zabezpieczenia w kuchni. Cechuje się wysoką nasiąkliwością, co w środowisku kuchennym oznacza trudne do usunięcia plamy w jedzenia czy chemii. Płytki nawiązujące do marmuru mają piękne jasne czy ciemne odcienie. Sprawia to że powierzchnie wykończone w ten sposób są całkowicie niepowtarzalne. Tu warto zwrócić uwagę na KERABEN EVOQUE. Obok kolekcji nawiązujących do marmuru, warto wspomnieć również o tych wiernie odwzorujących granit czy trawertyn.

Kuchnia - drewnopodobne płytki

Drewnopodobne płytki do kuchni?

Kolejnym trendem ważny trendem utrzymującym się na rynku od lat są płytki nawiązujące do naturalnego piękna drewna. Z pewnością nie jest żadna nowość, ponieważ materiały inspirowane drewnem są hitem od lat. Natomiast nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał przeminąć ponieważ samo drewno jako materiał wykończeniowy jest obecny w domach człowieka od tysięcy lat i to się pewnie nie zmieni. Obecnie fabryki prześcigają się w kolekcjach, które nawiązują do drewna w coraz to bardziej wymyślny sposób. To już nie tylko deski w rozbielonym stylu skandynawskim, ciepłe drewno czy różne faktury realnie odwzorowujące słoje. To także coraz częściej nawiązania do deski opalanej, pastele czy szarości dające ciekawą alternatywę do naturalnego wzoru drewna. Tutaj wzorem dla projektantów pozostają kolekcje VENIS Starwood, gdzie szczególnie dwie płytki biją rekordy popularności to VENIS NOA Tanzania Almond oraz VENIS ICE Nebraska Tea

Płytki a’la beton do kuchni

Płytki a’la beton - płytki do kuchni industrialnej

Chłód, minimalizm takie wrażenie zazwyczaj nam towarzyszą gdy myślimy o powierzchniach betonowych. Ten materiał świetnie sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w stylistyce loftowej. Betonowe kolekcje powstające w wyniku pracy projektantów i zaawansowanych procesów technologicznych są wstanie w 100% wydobyć, to czego inwestor oczekuje od betonowej powierzchni – chropowatą, unikalną strukturę, ponadczasowość i naturlaności. To dzięki tym cechom płytki nawiązujące do betonu utrzymują się w czołówce najchętniej wybieranych materiałów i nic nie wskazuje na to aby ten tern miał się w przyszłości zakończyć

Elementy natury w płytkach kuchennych

Motywy bliskie naturze w płytkach kuchennych

To kolejny istotny trend widoczny na Świecie. Chodzi tu wszelkie płytki, a właściwe głównie dekory, na których przedstawiane są elementy związane z roślinnością. Najczęściej duże liście oraz kwiaty czy elementy zwierzęce. Ściany czy duże powierzchnie pokryte takimi dekorami tworzą bardzo przyjemne wnętrza i dają poczucie bliskiego kontaktu z przyrodą. Ten trend się szybko rozwija i ewoluuje. Producenci włoscy i hiszpańscy prześcigają się w coraz to bardziej kreatywnych projektach. Niczym nowym nie są już dzikie zwierzęta w skali 1:1 na płytkach, a trzeba przyznać ze kilku metrowy jeleń w pomieszczeniu robi wrażenie.

Płytki kuchenne - struktury, 3D i dekory

Struktury, 3D i dekory płytek kuchennych w 2023

Im bardziej złożony kształt płytki, tym więcej mamy możliwości aranżacyjnych. Płytki, które mają przestrzenną strukturą wnoszą dużo dynamizmu do pomieszczenia, czasem pozwalają powiększyć optycznie pomieszczenie czy poprawić proporcje wnętrza. Struktury dostępne na rynku mogą być bardzo różne w odbiorze. Od bardzo subtelnych, ledwie wyczuwalnych aż do całkiem sporych różnic w fakturze, często układających się w większe całości. Ostatnio prawdziwym hitem są płytki 3D, które wypierają część dekorów. Wprowadzają nowoczesny styl do wnętrz. Tutaj należy wymienić płytkę VENIS Prisma Silver, jako wzorzec, który jest często naśladowany przez inne fabryki. Oczywiście faktura 3D zarezerwowana jest do ścian. Szczególnie dobrze takie płytki sprawdzają się umieszczane punktowo. W kabinie, nad wanną czy umywalką. Na podłogach natomiast można wykorzystać płytki z efektem 3D szczególnie

Metale szlachetne jako efekt w płytkach kuchennych

Metale szlachetne dopełniające efekty płytek kuchennych

Kierunek projektowy, które swoje źródła znalazł w inspiracji metalami szlachetnymi rozwija się bardzo szybko. Wśród kolekcji które ciągle zyskują na popularności znajdują się te nawiązujące do materiałów takich jak miedz, taytan, platyna czy aluminium. Ten kierunek rozwinął się za sprawą wcześniejszych sukcesów płytek w barwie złota i żywego srebra. Wcześniej pojawiła się na rynku piękna metaliczna barwa o nazwie Corten, czyli zardzewiała stal, które często zwoje zastosowanie znajduje w obudowach kominkowych w nowoczesnych wnętrzach. Metaliczne powierzchnie nadają wnętrza wyjątkowej elegancji i prestiżu. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na powierzchnię lappato, to możemy liczyć na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Wybierając płytki do kuchni, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych aspektów. Ponieważ w kuchni mamy do czynienia z różnymi materiałami spożywczymi, w tym z olejami warto zwrócić uwagą na to, aby płytki były pokryte powierzchnią, która sprawia, że dany materiał jest odporny na czynniki zewnętrzne w tym chemię. Dominującymi trendami w rozwoju kolekcji najlepszych światowych fabryk, są inspiracje znajdujące swoje źródła w naturze. To swoisty powrót do natury na poziomie wnętrzarskim i nic nie wskazuje na to aby ten kierunek miał się w przyszłości odwrócić, a wręcz przeciwnie stale się pogłębia dostarczając coraz to nowych rozważań.

urls, smarty.get, $language, shop