1. Strona główna
  2. porady
  3. Jak obliczyć ilość potrzebnych płytek

Jak obliczyć ilość potrzebnych płytek

Zanim rozpocznie się remont kuchni, łazienki czy innego pomieszczenia musimy, najlepiej dokładnie, obliczyć ile będziemy potrzebować płytek. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jedną rzecz. Jeśli zabraknie nam płytek na dany etap prac powinniśmy dokupić płytki z tej samej serii. Co oznacza, że dana płytki powinny opuścić linię produkcyjną w tym samym czasie. Jeśli zabraknie nam płytek i będziemy zmuszeni dokupić je u innego dostawcy musimy liczyć się z tym, iż mogą one nieznacznie różnić się odcieniem czy kalibracją. Bowiem tylko identyczne ustawienie maszyn produkcyjnych, użyty materiał do produkcji zapewni nam powtarzalność danego produktu.

Aby prawidłowo określić ilość płytek potrzebnych do danego pomieszczenia powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Zawsze należy zakupić ok 10-15% więcej płytek, niż wynikałoby to z samej matematyki.  Różnica wynika w główniej mierze z ilości odpadów, które powstają w momencie docinania i kładzenia płytek. Pod uwagę również należy wziąć ewentualne uszkodzenia czy stłuczki, które pojawia się podczas prac budowlanych. Pod uwagę należy również wziąć pod uwagę wymiar płytki, ponieważ docięcie płytki wielko-formatowej daje dam proporcjonalnie większy odpad.

Przyjmuje się, że przy klasycznym sposobie układania płytek należy kupić:

- 10% więcej przy powierzchni do 10 m2,
- 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2;

Zaś przy ułożeniu w karo:
- 20% więcej przy powierzchni do 10 m2,
- 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2.

 

W przypadku podłogi  powinniśmy zmierzyć długość i szerokość podłogi, a następnie mnożymy uzyskane odległości i do tego wyniku dodajemy odpowiedni zapas. W przypadku ścian postępujemy podobnie, z tym że pod uwagę należy wziąć wysokość do której chcemy mieć położone płytki. 

urls, smarty.get, $language, shop