1. Strona główna
  2. porady
  3. Kiedy płytka jest retyfikowana

Kiedy płytka jest retyfikowana

Wybierając płytki możemy spotkać się z wieloma rodzajami i typami płytek. Podstawową różnicą pomiędzy płytkami rektyfikowanymi, a nierektyfikowanymi, czyli inaczej kalibrowanymi  jest ich bardzo duża powtarzalność.

 

W procesie produkcji płytki są wypalane w bardzo wysokich temperaturach, po tym procesie następuje kalibrowanie płytek, czyli sortowanie. Część z nich jest również rektyfikowana. Sama rektyfikacja polega na ścięciu i zeszlifowaniu krawędzi płytki w sposób mechaniczny. Podczas tej obróbki płytki uzyskują niemal identyczny kształt i wymiary. Również krawędzie płytek stają się jednakowe i wszystkie uzyskują kąt 90 stopni. Powtarzalności i dokładność płytek rektyfikowanych sięga 0,2 mm. Zastosowanie we wnętrzach płytek rektyfikowanych umożliwia również, bardzo dziś pożądane, prawie bezspoinowe, jednolite powierzchnie, które nadają wnętrzom nowocześniejszy charakter.

Natomiast płytki ceramiczne dostępne w obrocie mogą się różnić pomiędzy sobą wymiarem, wynika to z dopuszczalnych norm, specyfiki produkcji i konkretnej fabryki. Po wyprodukowaniu danej serii płytek wszystkie są kalibrowane czyli układne w serie o najbardziej zbliżonych wymiarach. O ile w przypadku małych formatów różnice są często niezauważalne, o tyle w przypadku już większych rozmiarów na 75x75 różnice już mogą sięgać 3mm. Dlatego decydując się na popularne ostatnio płytki wielkoformatowe powinniśmy zwrócić szczególną uwagę czy dana płytka przeszła proces rektyfikacji. 

urls, smarty.get, $language, shop