1. Strona główna
  2. Blog
  3. Porady

Kiedy płytka jest rektyfikowana a kiedy nie?

Wybierając płytki możemy spotkać się z wieloma rodzajami i typami płytek. Podstawową różnicą pomiędzy płytkami rektyfikowanymi, a nierektyfikowanymi, czyli inaczej kalibrowanymi  jest ich bardzo duża powtarzalność.

W procesie produkcji płytki są wypalane w bardzo wysokich temperaturach, po tym procesie następuje kalibrowanie płytek, czyli sortowanie. Część z nich jest również rektyfikowana. Sama rektyfikacja polega na ścięciu i zeszlifowaniu krawędzi płytki w sposób mechaniczny. Podczas tej obróbki płytki uzyskują niemal identyczny kształt i wymiary. Również krawędzie płytek stają się jednakowe i wszystkie uzyskują kąt 90 stopni. Powtarzalności i dokładność płytek rektyfikowanych sięga 0,2 mm. Zastosowanie we wnętrzach płytek rektyfikowanych umożliwia również, bardzo dziś pożądane, prawie bezspoinowe, jednolite powierzchnie, które nadają wnętrzom nowocześniejszy charakter.

Różnice płytki rektyfikowane i nierektyfikowane

Płytki ceramiczne dostępne w obrocie mogą się różnić pomiędzy sobą wymiarem, wynika to z dopuszczalnych norm, specyfiki produkcji i konkretnej fabryki. Po wyprodukowaniu danej serii płytek wszystkie są kalibrowane czyli układne w serie o najbardziej zbliżonych wymiarach. O ile w przypadku małych formatów różnice są często niezauważalne, o tyle w przypadku już większych rozmiarów na 75x75 różnice już mogą sięgać 3mm. Dlatego decydując się na popularne ostatnio płytki wielkoformatowe powinniśmy zwrócić szczególną uwagę czy dana płytka przeszła proces rektyfikacji.

Tagi: kiedy płytka jest rektyfikowana, płytka rektyfikowana a nierektyfikowana

urls, smarty.get, $language, shop